Najważniejsze miejsca nad Nogatem

Nogat - rzeka będąca wschodnim ramieniem ujścia Wisły. Posiada on liczne odnogi, tworząc małą deltę. Jedna z nich leniwie przepływa przez Malbork.

Krajobraz Malborka opasanego wstęgą Nogatu to magia, która praktycznie w każdym sezonie zachwyca wszystkich tych, którzy tu przyjadą. Rejs po Nogacie to wspaniała ballada o współczesności Malborka w średniowiecznej ramie. Wieże średniowiecznych, gotyckich budowli tj. ratusz, fara, zamek Krzyżacki, ceglane mury obronne czy charakterystyczne ruiny Szkoły Łacińskiej.

W tę podróż warto się udać będąc w Malborku.
Planując spacer po Malborku warto odwiedzić najpierw Zamek Krzyżaków, który składa się z trzech oddzielonych bramami, zamków. To Zamek Wysoki, Zamek Średni i Niski - Podzamcze. zima nad nogatem
Kolejną sztandarową budowlą jest ratusz, ostatecznie rekonstruowany przez Conrada Steinbrechta. Niegdyś prosperowała w ratuszu restauracja "Ratskeller". Dziś mieści się tu Młodzieżowy Dom Kultury.
Mury obronne powstawały od wieku XIII, jako najważniejsza część fortyfikacji miasta. W ich skład wchodzi Brama św. Ducha, Brama Mariacka i zachodni mur oporowy, pełniący niegdyś funkcję spichlerza. Ponadto widoczną budowlą wchodząca w skład murów obronnych jest Baszta Maślankowa, najwyższa wieża w tym kompleksie. Kiedyś spełniała funkcje strażnicy.
Kolejnym interesującym zabytkiem Malborka jest gotycki Kościół św. Jana, trójnawowy i sześcioprzęsłowy oraz Kościół św. Jerzego, który jest prostą bryłą z bardzo zdobnym, barokowym hełmem oraz portalem.
Inne ciekawe miejsca to: Szkoła Łacińska, założona przez wielkiego mistrza zakonnego Winricha von Kniprode, która od XVI do XIX wieku pełniła ważne funkcje edukacyjne. Dalej: Młyn Piekarski oraz Szpital Jerozolimski, który w 2006 roku został wpisany na listę World Monuments Watch.
Ceglasty kolor fasad to element sztandarowy Malborka.
Perła krzyżackiej architektury
Jakie wybrać CB Radio?

Fototerapia: podstawowe wiadomości na jej temat

O korzystnym wpływie światła słonecznego na ludzki organizm wiadomo od dawna. Choć ludzie docenili jego zalety już dawno, dopiero współczesna medycyna zdecydowała się na przeprowadzenie badań nad wpływem światła na zdrowie człowieka. Dzięki nim wiadomo, że w przypadku niektórych...