Najważniejsze miejsca nad Nogatem

Nogat - rzeka będąca wschodnim ramieniem ujścia Wisły. Posiada on liczne odnogi, tworząc małą deltę. Jedna z nich leniwie przepływa przez Malbork.

Krajobraz Malborka opasanego wstęgą Nogatu to magia, która praktycznie w każdym sezonie zachwyca wszystkich tych, którzy tu przyjadą. Rejs po Nogacie to wspaniała ballada o współczesności Malborka w średniowiecznej ramie. Wieże średniowiecznych, gotyckich budowli tj. ratusz, fara, zamek Krzyżacki, ceglane mury obronne czy charakterystyczne ruiny Szkoły Łacińskiej.

W tę podróż warto się udać będąc w Malborku.
Planując spacer po Malborku warto odwiedzić najpierw Zamek Krzyżaków, który składa się z trzech oddzielonych bramami, zamków. To Zamek Wysoki, Zamek Średni i Niski - Podzamcze. zima nad nogatem
Kolejną sztandarową budowlą jest ratusz, ostatecznie rekonstruowany przez Conrada Steinbrechta. Niegdyś prosperowała w ratuszu restauracja "Ratskeller". Dziś mieści się tu Młodzieżowy Dom Kultury.
Mury obronne powstawały od wieku XIII, jako najważniejsza część fortyfikacji miasta. W ich skład wchodzi Brama św. Ducha, Brama Mariacka i zachodni mur oporowy, pełniący niegdyś funkcję spichlerza. Ponadto widoczną budowlą wchodząca w skład murów obronnych jest Baszta Maślankowa, najwyższa wieża w tym kompleksie. Kiedyś spełniała funkcje strażnicy.
Kolejnym interesującym zabytkiem Malborka jest gotycki Kościół św. Jana, trójnawowy i sześcioprzęsłowy oraz Kościół św. Jerzego, który jest prostą bryłą z bardzo zdobnym, barokowym hełmem oraz portalem.
Inne ciekawe miejsca to: Szkoła Łacińska, założona przez wielkiego mistrza zakonnego Winricha von Kniprode, która od XVI do XIX wieku pełniła ważne funkcje edukacyjne. Dalej: Młyn Piekarski oraz Szpital Jerozolimski, który w 2006 roku został wpisany na listę World Monuments Watch.
Ceglasty kolor fasad to element sztandarowy Malborka.
Malbork dziś
Średniowieczna perła północnej Polski