Perła krzyżackiej architektury

Zamki krzyżackie od lat fascynują historyków, miłośników obronnej architektury oraz zwykłych turystów. Monumentalne, wyróżniające się zazwyczaj ciekawą historią, kuszą swym surowym pięknem i urzekają ciekawą architekturą. Ze wszystkich krzyżackich warowni, które do dziś można oglądać na ziemiach polskich, największym powodzeniem i uznaniem cieszy się Malbork.
Warownia ta do dziś zachwyca swymi rozmiarami oraz architektonicznymi rozwiązaniami, z których skorzystano podczas jej budowy. Zakon krzyżacki prace przy tej siedzibie rozpoczął w II połowie XIII wieku, zaś skończył w początkach XV stulecia. Prace trwały długo, jednak ich efekty do dziś zasługują na szacunek. Trwające ponad 150 lat roboty sprawiły, że nad wodami Nogatu powstała warownia jedyna w swoim rodzaju. Warowania ta, jak wiadomo, odegrała znaczną rolę w dziejach, będąc świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Nic dziwnego, skoro Malbork pełnił rolę stolicy dla Zakonu Krzyżackiego.
Dziś jest to przede wszystkim atrakcja turystyczna. Ci, którzy przybywają do Malborka, zachwycają się Zamkiem Wysokim oraz Zamkiem Średnim, którego najważniejszym elementem jest słynny Wielki Refektarz. Zachwyt wzbudza również Pałac Wielkich Mistrzów oraz dawny wjazd do zamku, czyli Brama Mostowa.Co robić w wakacje ?
Malbork dziś