Średniowieczna perła północnej Polski

Malbork to miasto położone na północy Polski na terenach tzw. Pomezanii.

Prawa miejskie przyznane zostały Malborkowi w 1286 roku. Od wieków miejsce to nieustannie zachwyca wszystkich podróżnych. Skąd płynie ten niezwykły urok? Przecież zatrzymując się nad brzegiem Nogatu i patrząc na panoramę miasta w jego całej krasie mamy nieodparte uczucie przedziwnej magii tego miejsca. Malbork wzbudza respekt i powagę swą najważniejszą twierdzą widoczną z oddali, będąca jednocześnie wizytówką tego miejsca. To gotycki Zamek wzniesiony przez Krzyżaków w okresie 1274-1457. Jest niewątpliwie jedną z najpotężniejszych fortyfikacji z czasów średniowiecznej Europy. Stanowi wzór architektury obronnej realizowanej w Wiekach Średnich. Mistrzowie Zakonu Krzyżackiego obrali Malbork na swą stolicę, później przeszła ona w ręce wojewodów malborskich, a współcześnie od 1961 roku prosperuje tu Muzeum Zamkowe. Zamek w Malborku w 1997 roku wpisany został na listę UNESCO. Zachwyca swoim pięknem do dziś. zamek w Malborku
Na początku funkcjonowania miasto okalające zamek krzyżacki, zostało nazwane przez założycieli Marienburgiem inaczej grodem Marii. Maria była patronką Krzyżaków. Średniowieczna historia tego miejsca, jak i ówcześnie rezydujący w nim Zakon, do dziś czynią Malbork obiektem magicznym. Turyści szukają tutaj namiastki tamtych czasów i mogą znaleźć ją w corocznie odbywającym się tu cyklu imprez tj. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej czy Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego. Ta ostatnia jest najstarszą w naszym kraju imprezą z gatunku sztuk pięknych. Ma zasięg światowy, a dodatkowo to najstarsze cylkiczne wydarzenie prezentujące ekslibris.
Co roku w Zamku Malborskim organizowane są od maja do września spektakle "Światło i Dźwięk". To niesamowita podróż przez zakamarki Zamku Krzyżaków nocą. Jednym słowem niezapomniane spotkanie z historią tego miejsca. Muzeum zaprasza wszystkich odwiedzających Malbork na nocne zwiedzanie twierdzy. Przez dziedziniec, tarasy, krużganki podążamy do wszystkich niesamowitych wnętrz w nocnej iluminacji. Jeszcze jedną wspaniałą atrakcją Malborka są historyczne imprezy plenerowe zapoczątkowane w 2000 roku pod nazwą " Oblężenie Malborka". To jedna z największych imprez tego typu w Europie. Co roku, druga połowa lipca to moment, kiedy "bractwa rycerskie" z Polski i zza granicy przybywają na oblężenie Zamku w Malborku. To nie tylko rekonstrukcja historii sprzed 600 lat, ale także doskonała okazja do masowej rozrywki, edukacji. Poznajemy wówczas ówczesną kulturę, rzemiosło i obyczajowość.
Co nowego w mieście - Radio Malbork

Malbork dziś